Linux Mint Kurulum Sonrası Öneriler

linux-mint-logoNeredeyse tüm Linux sürümlerinin kaderidir yeterli yazılım desteği olmadığı eleştirisiyle karşı karşıya kalmak. Aslına bakarsanız pek de doğru bir eleştiri değil bu. Çünkü günümüz teknoloji dünyasında açık kaynak kodlu sistemlerin gücü giderek artmakta, yazılım firmaları yazılımlarının Windows sürümlerinin yanında Linux sürümlerini de piyasaya sürmektedirler. Tabi bunun yanında Linux’un eksiklikleri yok mudur? Elbette vardır. Örneğin Photoshop, CAD gibi ticari yazılımların Linux sürümleri olmayışı daha doğrusu sadece yakın muadillerinin bulunması bir eksiklik olarak belirtilebilir.
Daha kaliteli bir Linux Mint deneyimi için ve Linux Mint’ten daha iyi bir şekilde yararlanmak için tavsiyeleri başlıklar ve maddeler halinde açıklayalım.

1) Sisteminizi Güncelleyin
Linux Mint üzerinde Menü>Yönetim>Güncelleştirme Yöneticisi yolundan güncelleme ekranına ulaşabilirsiniz. “Yenile” butonuna tıklayıp çıkan güncellemelerden seviyesi 1,2 ve 3 olanları “Güncellemeleri Kur” butonuyla kurabilirsiniz. Bu işlem ile yeni güvenlik güncelleştirmelerini alarak daha güvenli, daha stabil ve daha yetenekli bir Linux Mint sahibi olursunuz.
guncelleme_yoneticisi_linux_mint

2) Ekran Kartı Sürücünüzü Kurun
Bu işlem için sol alt kısında yer alan Linux Mint menüsünden Denetim Merkezi>Sürücü Yöneticisi yolunu izleyiniz. Ekran kartınıza ait en son sürücünün yanında “Önerilen” ibaresi yer almaktadır. Bu kısmı seçip onaylayın ve kurulumdan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınız.
surucu_yoneticisi_linux_mint

3) 3. Parti Yazılımları Kurun
İşinize yarayacak ve Linux Mint’e zenginlik katacak uygulamaları kurmalısınız. Menü>Yazılım Yöneticisi yoluyla yazılım mağazasına ulaşabilirsiniz. Hem Windows’ta hem de Linux’da yer alan bazı uygulamaları buradan kurabilirsiniz. Örneğin; Opera, Gimp, Filezilla, Skype, aMSN, VLC Media Player.
Bunun yanında mağazada yer almayan ve ayrıca indirmeniz gereken uygulamalar da mevcuttur.
Örneğin;
İndir: Google Chrome
İndir: Google Earth
İndir: DeadBeef (Müzik Çalar)
yazilim_yoneticisi_linux_mint

4) Görsellik Ekleyin
Linux Mint için hazırlanan birbirinden güzel tema ve ikon setleriyle sisteminizi özelleştirebilirsiniz. Menü>Paket Yöneticisi yolundan Synaptic Paket Yöneticisini açıp “theme” veya “icon theme” sözcüklerini arattığınızda karşınıza birçok alternatif çıkacaktır. Bunların arasında benim favorilerim faenza ve breathe ikon temalarıdır.
synaptic_linux_mint

Son olarak yazılım desteği isteyen, muadil yazılım önerileri isteyen veya her türlü Linux sorunları olan kullanıcılar çekinmeden yorum alanından sorularını iletebilirler.
Yararlı olması dileğiyle…


 • facebook paylaş
 • Samsung Galaxy S3 için Android 4.4.4


  Tüm Samsung’cuların malumudur S3 modeline olan Android güncelleme desteğinin 4.3 versiyonuyla birlikte kesildiği gerçeği. Hem de 60 milyon civarı rekor bir satıştan[...]
 • Linux Mint Kurulum Sonrası Öneriler


  Neredeyse tüm Linux sürümlerinin kaderidir yeterli yazılım desteği olmadığı eleştirisiyle karşı karşıya kalmak. Aslına bakarsanız pek de doğru bir eleştiri değil[...]
 • Samsung Galaxy S3 Sayaç Sıfırlama İşlemi (Alternatif)


  Samsung’un tüm akıllı telefon modelleri download modu üzerinden yaptığınız resmi rom yüklemesi dışındaki tüm yüklemeleri (recovery, rom, root vb.) sayar ve her [...]
 • Linux Mint 17 Yayınlandı


  Linux Mint işletim sisteminin Qiana kod adlı 17. versiyonu geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Bu, her 2 senede bir yayınlanan LTS (Long Term Support) yani uzun destekli Linux [...]
 • Samsung Galaxy S3 Sayaç Sıfırlama İşlemi


  Samsung Galaxy S3, download modu üzerinde yaptığınız her türlü işlemi sayar ve bunu kaydeder . Eğer daha önce root veya rom yükleme işlemleri yaptıysanız download mod[...]
Yorumlar
Adem Uysal
21 Ocak 2016 / Saat: 13:17

Hocam 3.parti yazılım mağaza dışı kurarken .deb paketinimi seçeceğiz .rpm paketini mi?

Adem Uysal
21 Ocak 2016 / Saat: 13:18

Yazı için de teşekkürler. Farklı şeyler de eklerseniz güzel olur böyle bir konu arıyorum. Yeni kullanıcıyım da 🙂

Arif
24 Ocak 2016 / Saat: 00:12

Adem Bey,
Ubuntu ve Linux Mint dağıtımları debian tabanlıdır. Dolayısıyla .deb uzantılı dosyalar uyumlu olanlardır. Fırsat buldukça yeni makaleler yazacağım. Yeter ki açık kaynak yazılımlar gelişsin.

Ertuğrul Özkan
27 Ağustos 2016 / Saat: 17:48

Teşekkürler. Harika anlatım. USB den kurulum için herşeyi ayarladım. Şimdi SSD Driver den Linux Mint için ayrı bir partisyon ayarlamak kaldı. Bana kolay gelsin.Size de çok teşekkürler.

yorum yap

Site İçi Arama
Facebook Profilim  Twitter Profilim  Google+ Profilim  Linkedin Profilim  RSS Beslemesi
Popüler Yazılar
Bumerang - Yazarkafe
 • Altyapı : Wordpress |
 •  Site Analiz |
 •  Site Haritası |
 •  Norton Safe Web |
 •  RSS |
 •