Linux Mint USB Kurulum Diski Hazırlama

linux-mint-logoLinux konusuna ilgi duyan bilgisayar kullanıcıları ubuntu ve linux mint topluluklarının her yıl 2 adet yeni dağıtım çıkardığını bilir. Bu özgür yazılım ve linux adına güzel bir durum. Fakat her çıkan yeni sistemin kurulumu için o dağıtıma ait iso uzantılı dosyanın indirilip CD veya DVD’ye çekilmesi gerekiyor. Yeni yeni sürümler çıktıkça eski sürümü içeren taşınabilir medyanız ister istemez çöp durumuna düşüyor. Ve muhtemelen eviniz bir CD çöplüğüne dönüşebiliyor. Bu duruma son vermek adına sizlere USB flash disk ile linux kurulumundan bahseceğim.

Kullanacağımız programın adı Universal-USB-Installer. Bu, linux gönüllülerinin geliştirdiği, açık kaynak kodlu özgür bir yazılımdır. Programı resmi sitesinden indirebilirsiniz.

Uygulayacağımız adımları görsellerle adım adım anlatalım.

mint-usb-kurulum
Resim1: Programı çalıştırıp I Agree tıklıyoruz.

mint-usb-kurulum2
Resim2: Kurmak istediğimiz linux sürümünü seçiyorsunuz. ISO dosyasının yolunu gösteriyoruz. Ben Linux Mint 13 Maya sürümünün ISO dosyasını kullandım. Flash diskimizin sürücü harfini gösterip yan tarafı işaretliyoruz. Create tıklıyoruz.

mint-usb-kurulum3
Resim3: Flash diskimiz Fat32 olarak biçimlendiriliyor.

mint-usb-kurulum4
Resim4: ISO dosyasındaki kurulum dosyaları flash diske yazılıyor.

mint-usb-kurulum5
Resim5: Yükleme tamamlandı. Kurulum diskimiz hazır. Close tıklayıp çıkıyoruz.

Son olarak Flash diski bilgisayarınıza takıp yeniden başlatın. Bios ayarlarından başlangıç medyası olarak USB diskinizi ayarlayın. Sistem USB diskten açılacak ve kolayca kurulum yapabileceksiniz. Ayrıca bu yazılım ile tüm linux dağıtımlarının kurulum disklerini oluşturup bilgisayarımıza yükleyebiliriz. USB diskten yapılan kurulum CD’den yapılan kurulumdan çok daha hızlıdır.


 • facebook paylaş
 • Samsung Galaxy S3 için Android 4.4.4


  Tüm Samsung’cuların malumudur S3 modeline olan Android güncelleme desteğinin 4.3 versiyonuyla birlikte kesildiği gerçeği. Hem de 60 milyon civarı rekor bir satıştan[...]
 • Linux Mint Kurulum Sonrası Öneriler


  Neredeyse tüm Linux sürümlerinin kaderidir yeterli yazılım desteği olmadığı eleştirisiyle karşı karşıya kalmak. Aslına bakarsanız pek de doğru bir eleştiri değil[...]
 • Samsung Galaxy S3 Sayaç Sıfırlama İşlemi (Alternatif)


  Samsung’un tüm akıllı telefon modelleri download modu üzerinden yaptığınız resmi rom yüklemesi dışındaki tüm yüklemeleri (recovery, rom, root vb.) sayar ve her [...]
 • Linux Mint 17 Yayınlandı


  Linux Mint işletim sisteminin Qiana kod adlı 17. versiyonu geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Bu, her 2 senede bir yayınlanan LTS (Long Term Support) yani uzun destekli Linux [...]
 • Samsung Galaxy S3 Sayaç Sıfırlama İşlemi


  Samsung Galaxy S3, download modu üzerinde yaptığınız her türlü işlemi sayar ve bunu kaydeder . Eğer daha önce root veya rom yükleme işlemleri yaptıysanız download mod[...]
Yorumlar
mustafa
4 Şubat 2014 / Saat: 10:33

Elinize sağlık şimdi de sıra nasıl kurulacağını bulmaya geldi sanırım. Programın içinde neden pardus yok acaba. Yanlış bir versiyonu mu seçiyorum acaba?

Arif
4 Şubat 2014 / Saat: 18:58

Mustafa Bey,
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Linux Mint bir Ubuntu türevi olduğu için kurulumları benzerdir. Sistemi USB disk üzerinden başlattığınızda Linux sizi yönlendirecektir. Pardus’un olmaması ise programın yapımcısıyla alakalı bir durum olabilir diye düşünüyorum.

mustafa
6 Şubat 2014 / Saat: 18:08

Benim bilgisayarda usb ile açılışı manuel yapayım dedim ama usb hhd, usb zip, ve birkaç çeşit daha var. Hangisini şeçersem seçeyim görmüyor.

Arif
6 Şubat 2014 / Saat: 19:45

Mustafa Bey,
Bahsettiğiniz durum bilgisayarınızın bios yazılımıyla alakalıdır. Ancak bios ayarlarına girmeden Linux Mint kurulum USB diskinizi takmış olmanız gerekiyor. Önyükleyici seçme ekranında ise flash belleğinizin markası yazıyor olmalıdır.

ayşe
10 Şubat 2014 / Saat: 16:19

Linux’u kurmaya çalışmaktan bıktım. Nerede hata yapıyorum bilmiyorum ama bilgisayar cdyi görmüyor zaten. Bu usbyi de deneyeceğim. Linux’u kurana kadar vazgeçmek yok of offfffff.

Arif
10 Şubat 2014 / Saat: 17:29

Ayşe Hanım,
Makalede anlatılan talimatları uyguladığınızda sorunsuz bir şekilde kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanında bios ayarlarını da doğru bir şekilde yapılandırınız.

ayşe
10 Şubat 2014 / Saat: 18:25

Bios ne demek daha iyi açıklar mısınız? Yardımlarınız olmadan kuramam. Linux’a geçmeyi çok istiyorum lütfen.

Arif
10 Şubat 2014 / Saat: 19:48

Ayşe Hanım,
Yeter ki bir bilgisayar kullanıcısı Linux kullanmak istesin. Elimizden geldiğince yardımcı olmak boynumuzun borcudur. Bios konusuna gelirsek bilgisayarınızın ilk açılışında belli bir tuşa basmanız istenir. Genelde F2 tuşudur. Bu, bilgisayarınızın marka ve modeline göre değişir. Biosa girdikten sonra boot setup gibi bir ifade yazar. Bu ayarlar altında boot device priority bölümü bulunur. Bu bölümde USB diskinizi ilk sıraya getirmeniz gerekir. Bunda amaç bilgisayar ilk açılışta USB diski okuması. Tabii ki bu işlemlerin en başında bilgisayarı açmadan USB diskinizi bilgisayara takınız.

ayşe
11 Şubat 2014 / Saat: 16:04

Sağolun yardımlarınız işe yaradı. Linux’u kurdum ama şimdi devede diken kalan bir sorunum var. Bütün dosyalarımı cd ve dvdlerime kopyalamıştım şimdi sadece dvdlerim açılıyor. Cdlerimde olan önemli dosyalarıma ulaşamıyorum.

ayşe
11 Şubat 2014 / Saat: 16:04

Bir de istediğim dil paketini bulamadım burada Japonca alfabesine ihtiyacım var ama klavyeyi değiştiremiyorum. Buna da bir yardım lütfen.

ayşe
11 Şubat 2014 / Saat: 16:06

Aynı zamanda bir cdye de müzik yazmam gerekiyor. Bunu hangi programla yapacağımı vs. bilmiyorum diyelim ki program yüklü cdlerimi açamadığımı söylemiştim zaten.

Arif
16 Şubat 2014 / Saat: 16:51

Ayşe Hanım,
DVDlerinizin okunup CDlerinizin okunamaması ilk başta CDlerinizin arızalanmış olabileceğini aklıma getiriyor. CDlerin içeriği nedir? Autorun dosyası var mıdır?
Klavye için ise Linux Mint 13 Maya sürümü için söylüyorum Menüden denetim merkezini açınız. Klavye bağlantısına tıklayıp düzenler sekmesindeki ekle butonundan istediğiniz dile ait klavyeyi yükleyebilirsiniz.
CDye dosya yazdırabilmek için ise Brasero adlı yazılımı kullanabilirsiniz. Kurulum için Menüden paket yöneticisini seçip brasero olarak arattığınızda çıkan paketi kurabilirsiniz. Ayrıca Nero’nun Linux/Debian destekli 4. versiyonu mevcuttur.

ali
12 Mart 2014 / Saat: 10:26

Yardımınız için teşekkür ederim. İlk defa linux kullanacağım. Sorularım olacak tabii ki. Yardımcı olursanız sevinirim. Linux Mint 16 Mate indirdim. Amd hd 7670 driverları yükleyebilecek miyim? Windowsta genelde c:/ ye yüklenir malum. Linux için de aynı durum var mı? önemli dosyalarım var d:/ içinde. Konu dışı bir sorum da, yazılım ile alakalı eğitim görüyorum. Linux’a merak da burdan oluştu. İlk kullanıcı için linux mint 16 Mate uygun mu Cinnamon veya KDE mi rahat olur benim için. Farklı düşünceniz var mı? Teşekkür ederim 🙂

Arif
12 Mart 2014 / Saat: 17:26

Ali Bey,
Hangi linux sürümü sorusuna her zaman LTS (Long Term Support) sürümü cevabını veriyorum. Şu an için size Linux Mint 13 Maya sürümünü öneriyorum. Çünkü bu sürümlerin 5 yıl boyunca güncelleme garantisi var. Diğer sürümler ise sadece 6 ay güncellme alıp bu süre sonunda yükseltme yapmanızı istiyor. Mayıs 2014 gibi yeni yeni LTS sürüm Linux Mint 17 çıkacaktır. 13’ten sonra 17. versiyonu kurunuz. Ancak görünüm itibariyle 16. versiyon da aynıdır. Rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Hiç Ati ekran kartı kullanmadığım için pek yardımcı olamam ancak Nvidia için Linux Mint sürücüyü kendisi indirip kurmaktadır. Detaylı yardım için Linux Mint Türkiye forumlarını takip edebilirsiniz.
Kurulum yeri olarak ise ayrıca bir alan ayırmanız gerekiyor. Veri kaybını önlemek için bunu maksimum dikkatle yapmak zorundasınız. Alternatif olarak disk bölümlemeyle uğraşmadan 13. sürümü kurulum diskinin içerisindeki wubi aracı ile Windows içinde kurabilir veri kaybı riskini sıfıra indirmiş olursunuz.
Son olarak bana göre Mate arayüzü en sade ve kullanışlı olan arayüzdür.

ahmet ferid
19 Şubat 2015 / Saat: 09:17

Öncelikle kolay gelsin. Arkadaşlar son günlerde fena kafama taktım. Bilgisayarda Windows’tan Linux’a geçmek istiyorum. Ama hangisine? Donanım şöyle;
AsusX board üzerinde Amd athlon 64×2 dual core processor 4200 2.21ghz 32bit işlemci,
1gb 667 mghz kingston ram,
320 gb hdd ,
512mb ati radeon ekran kartı,
22” samsung wide screen monitör mevcut.
Şu an bilgisayarda Windows 8 Pro var. Önce iyidi ama sonradan internete girişte wireless bağlantısında ve internette film izlerken donmalar kasılmalar çoğaldı. Xp’ye dönmek mi yoksa Linux’a geçmek mi? Ve hangisi? Ne dersiniz?
Bu donanıma göre hangisi daha hızlı stabil Windows gibi kullanışlı olur? Çünkü evde ilkokuldan üniversiteye kadar herkesim kullanabilecek. Android telefonları da bağlantı yapıp bazı işlemleri yapabilmeliyim.
Linux Mint mi? Onunda hangi versiyonuna? Pardus mu yoksa Ubuntu mu?
Bir de donanım olarak değişim değil de ek ne yapabilirim?
Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

Arif
20 Şubat 2015 / Saat: 23:34

Ahmet Ferid Bey,
Öncelikle Linux’a bu denli ilgi duymanız ve araştırma yapmanız şahsen beni çok sevindirdi. Elimden geldiğince sorularınızı yanıtlayayım. Donanımınz Linux için gayet uygun görünüyor. Wi-Fi donmalarının sebebi Windows olma ihtimali çok düşük. Ağ kartınız veya onun sürücü yazılımıyla alakalı bir durumdur diye tahmin ediyorum.
Windows üzerinde fazlaca oyun oynama gibi bir alışkanlığınız varsa veya Linux’ta benzeri veya muadili bulunmayan herhangi bir yazılım kullanıyorsanız Linux’u Windows’un yanına kurmanızı tavsiye ediyorum.
Son olarak Pardus’un çok fazla desteği yok. Ubuntu’nun ise Unity arayüzü yeni başlayanlar açısından öğrenmesi zordur. Linux Mint ise her seviyeden kullanıcılar için uygun MATE arayüzüne sahiptir. Size tavsiyem her zaman LTS (Uzun Dönem Destekli) sürümü tercih etmeniz. Linux Mint 17 sizin için güzel bir başlangıç olacaktır.

murat
5 Nisan 2015 / Saat: 00:06

Ben birşey sormak istiyorum. Linux Mint tanıtımını izledim. Adam Euro Truck Simulator 2 yüklemiş Steam’de ama anlatmadı işte açıp oynayabiliyorum diye. Ben Steam yükleyip istediğim oyunu oynayabilecek miyim bununla? Yoksa Ubuntu gibi vasat mı? Çünkü o adam yülemişti ama bilgi vermedi ya yardım edin.

Arif
10 Nisan 2015 / Saat: 18:46

Murat Bey,
Steam’de yer alan bazı oyunlar Linux desteklidir. Yani izlediğiniz vidyoda kullanıcı ekstra herhangi birşey yapmamıştır. Stream’e ait Linux kurulum dosyasını indirip kurun. Sonrasında Linux destekli bir oyun satın alıp siz de rahatlıkla oynayabilirsiniz. Örneğin; Steam’de Empire Total War oyununun Linux versiyonu bulunmaktadır.

tugay
15 Eylül 2015 / Saat: 03:12

Bana kalırsa kurmayın. Çok berbat birşey. Ben kurdum pişman oldum. Tüm verilerim gitti. Linux Mint kurarken Disk ayırma diye bir bölüm yokmuş.

Arif
21 Eylül 2015 / Saat: 17:33

Tugay Bey,
Berbat veya iyi görünmesi göreceli birşeydir. Her formattan önce (Windows kurulumları dahil) her ihtimale karşı zaten yedekleme yapmalıydınız. Ayrıca Linux Mint kurulumunda disk bölümleme ekranı mevcut ve format başlamadan önce geliyor.

Mehmet
25 Kasım 2015 / Saat: 02:18

Bu şekilde kurdum kurulum sorunsuz bitti ancak sistem açılmıyor yani usb takılırken yine kurulum ekranı geliyor takılı değilken de sistemi açmıyor, boş bekliyor. Boot sorunu var sanırım ne yapabilirim. Ayrıca kurulum similatöründe oturumdan çıkış yapınca sanırım kurduğum sisteme giriyor. Şuradan anlıyorum kullanıcı adı ve şifre soruyor ancak kurarken yazdığım kullanıcı adı veya şifreyi kabul etmiyor. Orada kalıyorum. Böyle bu durumda kaldım yardım lütfen.

Arif
25 Kasım 2015 / Saat: 16:12

Mehmet Bey,
USB üzerinden kurulum yaptığınızda kurulumdan sonra bilgisayar yeniden başlamadan önce USB belleği çıkarmalısınız. Kurulum esnasında kurulum alanını biçimlendirip temiz kurulum yaptığınızda bu tarz sorunlar yaşamazsınız.

özgür
2 Ocak 2016 / Saat: 03:35

Windows 10’u kaldırmdan yanına kurabiliyoruz sanırım doğru mu?

Yasin
6 Ocak 2016 / Saat: 21:05

Arif Bey öncelikle paylaşımınız için teşekkürler çok bilgilendirici bir paylaşım olmuş. Benim sorunum ise ben bilgisayarıma Kali Linux kurmak istiyorum. Bunun için universal usb installer ile kali iso dosyasını usb’me attım. Bios ayarlarında usb seçeneği olarak 4 tane seçenek çıkıyor.
USB-FDD
USB-ZIP
USB-CDROM
USB-HDD
Ve ben hangisini seçersem seçeyim bir türlü linux’a geçemiyorum. Hep windows ile başlıyor bilgisayarım. Biliyorum siz Mint’i anlatmışsınız ama ben sorunuma hiç bir yerde çözüm bulamadım bu yüzden buraya yazdım. Görüyorum ki linux hakkında epey bilgilisiniz. Yardım ederseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

Arif
7 Ocak 2016 / Saat: 23:40

Özgür Bey,
Windows 10 dual boot desteklemediği için yanına herhangi bir Linux dağıtımı kuramazsınız. Yalnızca sanal makine üzerinde kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak diğer Windows sürümlerinin yanına kurabilirsiniz.
Yasin Bey,
Makalede anlatılanlar tüm Linux dağıtımları için geçerlidir. Bios’tan USB diski başlangıç olarak ayarlamak için bilgisayar kapalıyken kullanacağınız USB diski bilgisayara takmanız gerekmektedir. Buna rağmen bios ekranında USB cihazı göremiyorsanız bios yazılımını güncellemeniz gerekebilir.

Halit Vuran
3 Nisan 2017 / Saat: 14:52

Linux Mint kurmayı deneyeceğim umarım başarırım.
Bu arada sitenizi çok beğendim. Bizim gibi yayıncıların birbirine destek olması lazım. En azından bir tık ile emeklerin boşa gitmediğini gistermek lazım.

yorum yap

Site İçi Arama
Facebook Profilim  Twitter Profilim  Google+ Profilim  Linkedin Profilim  RSS Beslemesi
Popüler Yazılar
Bumerang - Yazarkafe
 • Altyapı : Wordpress |
 •  Site Analiz |
 •  Site Haritası |
 •  Norton Safe Web |
 •  RSS |
 •